Fra Brun til Grøn Banan

I august 2011 indviede klimakommisær Connie Hedegaard et nyt klimacenter i den tidligere sukkerfabrik i Holeby. Centeret skal skabe vækst i området.

Globen er udviklet i USA. I Europa findes endnu kun miljøglober i Paris, Toulouse, London, ved Helsingfors men nu også i Danmarks første sukkerfabrik i Holeby på Lolland.

Hvor der engang blev produceret sukker i kilovis, er målet nu at opbygge et undervisnings- og forskningscenter om klima og på den måde understøtte Lollands Kommunes klima- og miljøstrategi.

Håb om vækst

Med en kombination af genbrug og innovation håber ejeren af sukkerfabrikken Martin Skibsted at skabe vækst i udkantsområdet. Klimakommisær Connie Hedegaard sagde ved åbningen, at der var noget symbolsk i, at Danmarks hidtil store industri nu skal huse et moderne klimacenter.

Genanvendt industri

Klimacentret er bare et af Skibsteds initiativer. Han har tidligere genanvendt sukkerfabrikkens store og rummelige lokaler. I 2010 dannede fabrikken ramme om kunst og kulturfestivalen ”Lys over Lolland”. Festivalen løber igen af stablen 10. - 17. september 2011. Mindre dele af det store anlæg er også bygget om til kontorer. Skibsteds vision er gradvist at indrette fabrikken til nye formål, som kan udnytte fabrikkens tætte placering ved Femernforbindelsen.

Det hvide guld på Lolland

1872 grundlagde Brødrene Frederiksen sukkerfabrikken på Lolland. Tegninger og maskiner blev indkøbt i Tyskland, B&W leverede kedlerne og brødrene fik den lokale jernbane forbi. Til de faste arbejdere opførte brødrene den såkaldte Haveby. Det betød, at stationsbyen Holeby voksede op. Samtidig bredte roemarkerne sig, og til det tunge arbejde med roerne ansatte bønderne ofte arbejdere fra Polen, der blev indkvarteret i de såkaldte polakkasserner, som den i Tågerup.

Sukkerfesten er forbi

Efter roehøsten i 1959 var sukkerfesten dog forbi. Først blev sukkerfabrikken anvendt til papproduktion, men den stoppede i 1993. Efter at have stået tom i flere år blev fabriksanlægget genopdaget af Martin Skibsted og af Lolland- Falsters Museum, der i 2007 udgav en bog om fabrikken og de andre danske roesukkerfabrikker.

National industriminde

Samme år udpegede Kulturarvsstyrelsen ”Sukkerfabrikken Lolland” som nationalt industriminde. I 2010 vedtog Lolland Kommune en lokalplan, der sikrer fabrikken og flere af funktionærboligerne.

Sidst opdateret: 27.09.2011
Foto: Caspar Jørgensen 28. 8. 2011
Sukkerfabrikken Lolland / Højbygård
Foto Caspar Jørgensen 28.8.2011
Martin Skibsted overrækker klimakommisær Connie Hedegaard bogen om sukkerfabrikkerne fra 2007.
Foto Caspar Jørgensen 2010
Lys over Lolland 2010
Lys over Lolland

På Højbygaard Papirfabrik kan man i udstillingen til Lys over Lolland 2011 opleve scenografiske værker specielt udformet til fabrikkens rum.

Se Lys over Lolland