17.08.10
Unge brugere på Brandts
Unge er i centrum, når Museet for Fotokunst i Odense tænker udvikling. Med projektet ”Unge brugere på Brandts” gennemføres en undersøgelse, der skal styrke de unges tilknytning til museet. Projektet er ét af otte, som har modtaget tilskud fra Kulturarvsstyrelsens Formidlingspulje 4 i 2010.
Med projektet ”Unge brugere på Brandts” vil Museet for Fotokunst undersøge, hvordan museet kan benytte unges potentialer og få flere unge besøgende.
Museet for Fotokunst samarbejder med Kunsthallen Brandts og Danmarks Mediemusem. Museets ambition er at få knyttet unge tættere til huset gennem involverende aktiviteter og nye formidlingstiltag. Museet vil inddrage lokale studerende som ressource.
Tre projekter
Brandts arbejder med forskellige projekter, som introducerer unge til museet og kulturens verden på forskellige niveauer.
Projektet "Young Docs" opfordrer unge mellem 15-20 år til selv at lave dokumentarfilm med udgangspunkt i deres egen virkelighed.
Et andet projekt er "Inspired by … Brandts", der henvender sig til elever og studerende ved seminarier, kunsthøjskoler, VUC og gymnasier med særlig interesse for billedkunst. Endelig er "Ung Brandts" et tilbud til unge med interesse for samtidskunst.
Få unge
Undersøgelsen ”Aftenåbninger – nye oplevelser, nye målgrupper” viser, at nytænkning kan tiltrække flere lokale unge til Brandts.
”Der er meget få unge på museerne. Det viser resultaterne af kortlægningen af museernes undervisningsaktiviteter og den nationale brugerundersøgelse. Det vil vi gerne lave om. Derfor prioriterer vi udviklingsprojekter, der har unge som målgruppe,"siger Ida Brændholt Lundgaard, konsulent i Kulturarvsstyrelsen.
Vi forventer, at projekter som ”Unge brugere på Brandts” kan bidrage til at gøre museer og kulturarv relevante og tilgængelige for unge.”
Kulturarvsstyrelsen modtog i alt 15 ansøgninger til Formidlingspulje 4, og
otte projekter har modtaget tilsagn om bevilling for i alt 1,4 mio. kr.
Yderligere oplysninger om projektet ”Unge brugere på Brandts” fås hos Lise Kapper, Museet for Fotokunst, tlf.: 65 20 70 25.
Kulturarvsstyrelsens formidlingspuljer er en del af Formidlingsplanen. Målet med planen er at kvalificere og udvikle museernes formidling med det formål at skabe lige adgang til kultur for alle borgere i Danmark.
Læs mere om formidlingsplanen og puljerneKulturarvsstyrelsen har modtaget i alt 120 ansøgninger til Formidlingspulje 1-4.
Da Finansministeriet har fastfrosset puljemidler, modtager museerne ikke evt. tilsagn om bevilling på deres ansøgninger til pulje 1-3 før efter sommerferien.
Kulturarvsstyrelsen har udsendt afgørelser om afslag på ansøgninger til formidlingspulje 1-3.
Se oversigt over tilskud fra pulje 4 i 2010.Formidlingspulje 4 yder støtte til kvalitative brugerundersøgelser, der supplerer resultaterne af den nationale brugerundersøgelse.
Kulturarvsstyrelsen gennemfører i samarbejde med museerne og TNS-Gallup en national brugerundersøgelse. Undersøgelsen bliver gennemført fra 2009-2011. Den nationale brugerundersøgelse er en del af Formidlingsplanen.
Læs mere om brugerundersøgelser







Kommentarer
Skriv fx en kommentar, en erfaring, et spørgsmål eller et svar til denne artikel.