Genstand

Udhængsskilt, glarmester

primaryImage
Udhængsskilt
Glas, jern
dia.: 78 cm, tykkelse: 2 cm

Cirkulært udhængsskilt bestående af ydre jernramme, hvori der er indsat flerfarvet glas, der på bagsiden er holdt sammen af tre jernbøjler.
Glasset danner et mønster som en seks-oddet stjerne i midten og langs jernrammen cirkulære udskæringer med glas indsat.
På jernrammen er med nagler fastgjort "franske liljer" - fem af disse mangler.
Rammen er guldbronzeret.

Til udhængsskiltet hører ophængningsarm (h.: 94 cm) til fastgøring på mur. Svajet arm, en af enderne er udformet som dyre-/fuglehoved med åbent gab og lang tunge. Denne er guldbronzeret, mens armen ellers er blåmalet.

Skiltet har oprindeligt hængt på facaden af ejendommen Skomagergade 21, Roskilde, hvor glarmester Herman Schou Andersen havde værksted og forretning, jvf. Jul i Roskilde 1931. Senere overtog hans søn Aage Andersen værkstedet.
Da A. Andersen døde overtog hans svend Franker værksted og forreting, men flyttede den til Skomagergade 6 i gården. Her havde han blot et lille værksted.
Giver købte skiltet af Franker omkring 1993, da havde Frankers værksted været lukket nogle år.
Giver var selv glarmester i byen og havde senest forretning i Hersegade. Giver har aldrig brugt udhængsskiltet.
25.2.2014 mh
Museum: Roskilde Museum Genstandnummer: 02185X0003 Indkomstdato: 07-01-2014
Sted: Roskilde (brugssted), Skomagergade 21 Emne: De enkelte håndværks- eller industrifag
Sted/lokalitet i Fund og Fortidsminder 020410-

Museumssag

Denne genstand hører til følgende museumssag:
Glarmestre i Roskilde

Billeder

secondaryImage
secondaryImage